T-Drill.sk


Čo je to automatizované orbitálne zváranie TIG?

Čo je to automatizované orbitálne zváranie TIG?


Orbitálne zváranie bolo vyvinuté v 60. rokoch 20. storočia s cieľom vyhovieť prísnym normám kvality v leteckom priemysle a najmä zabezpečiť čo najdokonalejšiu celistvosť komponentov používaných napríklad v hydraulických systémoch.


Automatizovaný proces zvárania TIG (GTAW)

Zváranie metódou TIG sa dá veľmi ľahko automatizovať, pokiaľ ide o jednoduché zváranie tavením (zváranie na tupo), ale aj pri použití prídavného drôtu pre hrubostenné rúry.

Cieľom automatizácie je zvýšiť efektivitu vo výrobnom procese a súčasne docieliť čo najmenšiu chybovosť vo zváraní vylúčením ľudského vplyvu.

Keďže horák je pohyblivý a rúra je pevne ukotvená (privarená), tento proces je zvlášť vhodný pre zváranie rúr. Zváranie „v pozícii“ je veľmi efektívne, lebo stroj sa môže bez problémov pohybovať okolo rúry.

Pri zváraní rúr z antikoróznej ocele automatizovaným orbitálnym procesom zvárania TIG, ovplyvňuje možnosť dosiahnuť dobrý výsledok niekoľko faktorov, ako sú:
• tvar volfrámovej elektródy
• tlak formovacieho plynu vo vnútri potrubí
• čistota formovacieho plynu
• príprava povrchu
• atď ...

Dôsledná príprava je nevyhnutná. Stav povrchu rúrky má veľký vplyv na celkovú kvalitu zvaru. V prípade tenkostenných rúr s hrúbkou pod 3 mm je preto veľmi vhodné okružné zarovnanie čela (lícovanie), ktoré zabezpečí dokonalý povrch bez otrepov a nepresností.


Pre ktoré odvetvia môže byť automatizované zváranie vhodné?

Orbitálne automatizované zváranie sa využíva najčastejšie v polovodičovom priemysle na potrubia prepravujúce čisté plyny, vo farmaceutickom priemysle na prepravu čistej vody, v potravinárskom a nápojovom priemysle, v chemickom a petrochemickom priemysle, v jadrovej energetike, ako aj v leteckom priemysle na zváranie titánových rúr.

Orbitálne zváranie je veľmi spoľahlivý proces, je však dôležité mu dobre rozumieť a mať v poriadku všetky vstupné elementy vrátane použitých elektród, plynov, kvalitných rúr a korektnej prípravy ich styčných plôch.

V takých prípadoch, orbitálne zváranie TIG vykazuje chyby u menej ako 1% výsledkov .  Chybovosť sa dokonca blíži k 0% po zabezpečení:
• tvarová presnosť rúr (rovnomerná hrúbka a elipsovitosť)
• precízna príprava zváraných častí (rezanie, zošikmenie, zarovnávanie, ...)
• korektné uchytenie rúr v zváracej hlave
• vysoká čistota plynov a elektród
• správna funkčnosť zariadenia


Je možné zvárať rôzne kovy

Od počiatkov automatizovaného zvárania je toto takmer vždy spojené s procesom TIG, (ktorý sa tiež označuje GTAW), netaviacou sa volfrámovou elektródou, s výnimkou určitých prípadov, keď je potrebné pracovať so studeným drôtom. Je možné zvárať množstvo kovov: najtvrdšie, tepelne a korózne odolné ocele, nelegované a nízkolegované uhlíkové ocele, zliatiny niklu, ako aj titán, meď, hliník a všetky ich zliatiny. Zváranie TIG prebieha za kontrolovaných podmienok v ochrannej atmosfére. Je to mimoriadne čistý proces, produkuje iba veľmi málo exhalátov. Bol primárne určený na zváranie nehrdzavejúcej ocele, spĺňa najvyššie štandardy z hľadiska mechanickej kvality a estetiky.


Automatické parametre slúžiace na usmernenie operátora

Orbitálne zváračky umožňujú veľmi intuitívnu obsluhu, vďaka čomu ich môže po zaškolení obsluhovať aj menej zručný zvárač. Mnoho parametrov určí software orbitálnej zváračky sám.

U najnovších modelov, integrovaný automatický výpočtový systém nastavuje parametre tak, aby obsluhu naviedol k optimálnemu výsledku zvárania. Orbitálna zváračka musí zohľadniť vplyv:
• gravitácie na natavený kov v rôznych pozíciách zvaru
• postupné zahrievanie rúry počas zvárania.

Z toho dôvodu zdroj riadi automaticky a presne parametre zvárania v rôznej fáze, aby kompenzoval uvedené vplyvy.

Orbitálna zváračka TIG vždy zostane väčšou investíciou ako manuálna zváracia súprava TIG. Avšak nesporné výhody orbitálneho zvárania v podobe kvality, bezpečnosti, produktivity a s presným monitorovaním procesu zvárania s následným protokolom iste ospravedlnia vyššie náklady a zabezpečia rýchlu návratnosť tejto investície!

Pre viac informácií neváhajte kontaktovať ant s.r.o. a naši technici Vám poradia ako zefektívniť plnenie vášho projektu.tig zvar
axxair zvaracka

5 dôvodov prečo investovať do automatizovanej orbitálnej zváračky TIG

Prečítajte si článok s 5 dôvodmi prečo investovať do automatizovanej orbitálnej zváračky TIG

Prejsť na článokaxxair zvaracka

Orbitálne zváračky AXXAIR

Sortiment orbitálnych zváračiek na nerezové rúry

Dielenské orbitálne zváračky rúr
Orbitálne zváračky rúr so zatvorenou hlavou
Orbitálne zváračky rúr s otvorenou hlavou
Orbitálne zváracie zdroje

Katalogu potrubárskeho náradia a orbitálnych zváračiek

Porovnanie:

Porovnanie T-drill metódy s bežným zváraním fittingov:

porovnanie tdrill a klasicke zvaranie odbočiek
Služby pre vás:
Sledujte nás:
Kariéra u nás:

Pridajte sa k nám. Neustále hľadáme obchodníkov a posily do administratívy

Zoznam voľných pozícií
E-mail Facebook Instagram Linked In